تبلیغات
بهترین زندگی - علم:دوست یا دشمن!؟
دوشنبه 31 خرداد 1389

علم:دوست یا دشمن!؟

   نوشته شده توسط: محمد    

علم چون بر دل زند یاری شود          علم چون بر تن زند باری شود

هین مکش بهر هوا آن بار علم          تا ببینی اندرون انبار علم

تا که بر رهوار علم آیی سوار            بعد از آن افتد ترا از دوش بار

از هوا ها کی رهی بی جام هو؟       ای ز هو قانع شده با نام هو

هیچ نامی بی حقیقت دیده ای       یا زگاف و لام گل،گل چیده ای؟

 اسم خواندی رو مسمی را بجو        مه به بالا دان نه اندر آب جو

گر ز نام و حرف خواهی بگذری    پاک کن خود را زخود هین یکسری

همچو آهن زآهنی بی رنگ شو         در ریاضت آینه ی بی زنگ شو

خویش را صافی کن از اوصاف خویش      تا ببینی ذات پاک صاف خویش

مولوی

با توجه به این شعر زیبا می توانیم بفهمیم که علم دو صورت دارد.یا دوست انسان است یا دشمنش.(لطفا بار دیگر سه بیت اول شعر بالا را بخوانید تا چگونگی آن را متوجه شوید.)

کلید واژه:
دل
:فطرت و جنبه ی معنوی انسان که اورا به خداشناسی، خودشناسی، زیبایی شناسی و رسیدن به خدا و...(غذای روح) دعوت می کند.(عشق و مهربانی و دوست داشتن نیز از فطرت انسان سرچشمه میگیرند.)یکی از ویژگی های آن این است که دیگران را بر خود ترجیح میدهد.واضح تر بگویم: فرد به واسطه ی فطرت حاضر است از منافع خود به خاطر منفعت کسانی که دوستشان می دارد بگذرد.

تن=هوا= نفس یا جنبه ی مادی انسان که خودخواهی،ظلم،حرص به انجام بدی و ... از آن سرچشمه می گیرند.
نفس انسان را به تن پرستی و تلاش برای تامین غذای تن(حتی اگر لازم باشد آسیب رساندن به دیگران برای رسیدن به هدف خود) دعوت می کند.از ویژگی های آن می توان ترجیح دادن خود بر دیگران را نام برد.

با این توضیحات حتما توانسته اید مفهوم دوستی و دشمنی علم را با انسان بدانید و خطرات و سختی های(هنگامی که انسان برای نفسش علم می آموزد حمل آن و به خاطر سپردن آن به عهده ی خودش است و از کمک های خدا بی بهره می ماند.) علم آموزی را برای تامین هدف های نفس.این کار ممکن است برای خود شخص مشکلی ایجاد نکند.اما به جامعه اثرات جبران ناپذیری وارد می سازد که نمونه هایی از آن ها را در حال حاضر در برخی جوامع غربی می بینیم و اثرات آن را در کشور های جهان سوم. و متاسفانه درکشور خودمان هم اهداف علم آموزی دارد تغییر می کند. بگذریم از دانش آموزان و دانشجویانی که اصلا نمی دانند دارند برای چه درس می خوانند.

در همین شعر راه حلی 1 یا 2 مرحله ای برای رهایی از این مشکل گفته شده است که بسیار واضح است و آن هم علم آموزی برای رشد دادن فطرت است که حاصل نمی شود مگر با نیست شدن در برابر خالق یکتا؛و رضای او را رضای خود دانستن. و وقتی حاصل شد انبار علم به روی انسان باز می شود و قطره ی علم انسان به دریای بیکران علم الهی متصل می شود و... .  


برچسب ها: مولوی ، علم ، نفس ، فطرت ، دشمن ، دوست ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر